تاریخچه پارکت در ایران و جهان

تاریخچه پارکت در ایران و جهان

پارکت در کنار دیگر مصالح مرسوم در کشور از قبیل سرامیک ، سنگ و.... از رایج ترین کفپوش های خانه ما ایرانی هاست.در این مقاله سعی داریم تاریخچه پارکت را ابتدا در جهان و سپس ورود آن به ایران و تاریخچه آن را برای شما مخاطبین عزیز بررسی کنیم.

عکس1-کفپوش پارکت در کاخ سعدآباد تهران

تاریخچه پارکت:

در گذشته استفاده از بتن و سایر کف های سخت به عنوان کفپوش رایج تر بود تا آنکه در اواخر قرن 17 میلادی با برش بلوک های کوچک چوبی که از انواع چوب برش می خوردند این بلوک ها به وجود آمدند. پس از تولید این بلوک های چوبی و سپس چسباندن آنها به یک کف ، اشکال مختلف هندسی ایجاد می شد تا یک الگوی تزئینی ایجاد شود. محبوب ترین طرح قدیمی ، استخوان شاه ماهی است که امروزه نیز معمولا مورد استفاده قرار میگیرد.

عکس 2- طرح استخوان شاه ماهی

هر چه محبوبیت این کفپوش بیشتر شد ، طرح های لوکس تری نیز به وجود آمد ، در نتیجه پارکت به یک کفپوش گرانبها تبدیل شد به حدی که کفپوش پارکت فقط در خانه افراد ثروتمند و کاخ ها دیده می شد.

تحول در پارکت :

پس از اینکه کفپوش پارکت بین مردم محبوبیت پیدا کرد یک ویژگی جدید در آن ایجاد شد . یک شیار و زبانه روی بلوک های کفپوش ایجاد شد که باعث شد کفپوش ها کنار هم چفت شوند و نیاز به چسب نباشد. به این مدل پارکت ها "کفپوش شناور" نیز گفته می شد. این ویژگی باعث شد تا امکان نصب و تخریب سریع و آسان کف را فراهم آورد.

تاریخچه پارکت در ایران

تاریخ ورود پارکت به ایران به سال 1339 باز می گردد یعنی زمانی که مهندسان آلمانی و سوئیسی برای اجرای پروژه های خود این محصول را وارد ایران کردند. در همان زمان به تعدادی از  کارگران سنگ کار ایرانی ، چگونگی نصب پارکت آموخته شد. پارکت ابتدا در برخی از ساختمانهای بزرگ کشوری و سپس خانه های اشرافی و کم کم به خانه مردم راه یافت .

از اولین مکانهایی که پارکت در آنها به کار رفت میتوان به موزه سعد آباد ، کاخ مرمر ، کاخ گلستان ، هتل رامسر و شرکت نفت آبادان اشاره کرد.

عکس 3- کفپوش پارکت کاخ مرمر

بد نیست بدانید که قدمت پارکت های موزه سعد آباد به بیش از 60 سال یعنی درست یک سال پس از ورود پارکت به ایران برمیگردد . اولین پارکت هایی که به ایران وارد شد 10 سانتی متر طول ، 2 سانتی متر عرض و 1 سانتی متر ارتفاع داشتند. اما امروزه ابعادی که تولید میشود بسیار متفاوت است .

 

ما در شرکت آداک طرح با تنوع بی نظیر در طرح ، رنگ و کیفیت پارکت پذیرای شما طراحان و مشتریان عزیز هستیم.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس جهت ارتباط با ما:

09156305956

05137051003